ZEYTİN EZMESİ

Posted by: admin

Temmuz 11th, 2010 >> KAHVALTILIKLAR

Tam bir zeytin müptelası olduğumu düşünen ben okulumuzun Kimya öğretmeni Nazif Beyin ve ailesinin zeytine olan düşkünlüklerini duyunca aslında pek de zeytin yemediğime karar verdim. Hocamın her öğünlerinde salata gibi  mutlaka zeytin de bulunur ve bir kase, zeytin kabuklarıyla dolarmış. İşte bu mahabbetimizin arasında hocamın eşinin zeytin ezmesi yaptığını öğrenince ağzımın açık kalma süresinde uzama oldu. Ne yalan söyleyeyim evde zeytin ezmesinin yapılabilineceği hiç aklıma gelmemişti. Üstelik bu kadar mı kolay olur böylesine muhteşem bir lezzeti yakalamak. Tabi bunda zeytininizin tadı da büyük rol oynayacaktır. Benim zeytinlerim Nazif Hocamın zeytin bağlarına ait olduğu için başarısızlık gibi bir ihtimalimde olamazdı.

MALZEMELER:

  • 1 kg zeytin
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber ve nane (isteğe bağlı)

YAPILIŞI:

  1. Zeytinlerin çekirdeklerini zeytin çıkartma aparatıyla çıkarın.
  2. Rondaya çekirdekleri çıkmış zeytinleri, zeytinyağını, pulbiberi ve naneyi koyun.
  3. Rondanızı zeytinler zeytin ezmesi kıvamına gelinceye dek çalıştırın.

This entry was posted on Pazar, Temmuz 11th, 2010 at 00:00 and is filed under KAHVALTILIKLAR. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>