AYVA TATLISI

Posted by: admin

Nisan 12th, 2009 >> TATLILAR

ayva_tatlisi

Ayva tatlısını babam çok sever ve her yıl mevsimi gelince ayva tatlısı yapında yiyelim der. Bu yıl sanırım ikizlerle olan meşguliyetimizden ayva tatlısı yap diyemedi. Bende ayvalar daha bitmeden yapıp babamı sevindirmek istedim.

Malzemeler;

  • 6 adet ayva
  • 24 yemek kaşığı şeker
  • 3-4 adet elma
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 3 adet karanfil
  • 3-4 adet ayva çekirdeği

Hazırlanışı;

  1. Ayvaların kabuklarını soyup ortadan ikiye bölün çekirdeklerini çıkartıp orta kısmını biraz oyun. Elmaları da soyup rendeleyin.
  2. Ayvaları düz durması için alt kısmında bıçak yardım ile biraz düzleyip derin bir tepsiye dizin. Ayvaların orta kısımlarına tarçın ile karıştırılmış elma rendesini koyun. Ayva çekirdeklerini ve karanfili ayvaların üzerine yerleştirin.
  3. Her ayvanın üzerine 2 yemek kaşığı şeker dökün. ayvaların üzerini geçmeyecek kadar su ilave edip ocakta tepsiyi çevire çevire ayvaların pişmesini sağlayın, bu arada ayvaların üzerindeki şekerin erimesi için tepsinin içindeki sudan döküp şekeri eritin.
  4. Ayvalar yumuşayınca tepsiyi 200 derece fırına atıp  20-25 dakika pişirin. Fırından çıkınca üzerini süsleyip servis yapın.
This entry was posted on Pazar, Nisan 12th, 2009 at 19:28 and is filed under TATLILAR. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses to “AYVA TATLISI”

ayva tatlısı benimde en çok sevdiğim tatlılar arasında ilk sırayı kapmakta diyebilirim.zaten meyveyle bütünleşmiş tatlılara karşı hep bi sempati vardır içimde :) bu da çok güsel görünüyor,üzerine bir de kaymak koyduk mu tamamdır :D
Ellerinize sağlık!!!!

Tümaycığım koloriyi azaltalım diye özellikle kaymak koymadık. Ama sen geldiğinde sana kaymaklısından ikram ederiz. Bu arada sözünü tutup İstanbul’a geldiğin için teşekkürü sana bir borç biliyorum.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>