SULTANAHMET RAMAZAN ŞENLİKLERİ

Posted by: admin

Eylül 18th, 2008 >> GEZİLER

mehter5.jpg

Geçen akşam ramazan coşkusunun en hareketli şekilde yaşandığı şenlik mekanı Sultanahmet’te geleneksel kültürümüzü soluduk. Pamuk şekerciler, macuncular, közde kahve yapanlar, kestane kebapçılar, sucuk, köfte satanlar, niyetçiler…vs o kalabalık ve gürültü içinde kaybolup gidiyorsunuz.

macun4.jpg

Bir yandan eskiyi yaşatmaya çalışmalarını takdirle karşılarken bir yandan da satıcıların fırsatçı zihniyetlerini bir kez daha esefle kınıyorsunuz. Satılanların yeterince hijyenik olup olmadığı düşüncesine kapılmaktan da kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Gecenin en eğlenceli ve insana tarihiyle bir kez daha gurur duyduran şeyi şüphesiz Mehter takımıydı. Onların yürek hoplatan müziklerini hayranlıkla dinledik. Oğluma mehter takımı ile ilgili tarihi bilgiyi verdikten sonra evimize dönmek için arabamıza doğru yol aldık.

Her ne kadar direkler arasını bilecek ve nerde o eski ramazanlar diyecek kadar yaşlı olmasak da en azından o zamanları yaşar gibi olmaktan mutluluk duyuyorsunuz. Her şeye rağmen sizde bir gün kendinize vakit ayırın ve geleneksel Ramazan şenliklerini yaşayın ve sevdiklerinize de yaşatın
This entry was posted on Perşembe, Eylül 18th, 2008 at 01:24 and is filed under GEZİLER. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>