DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI

Posted by: admin

Eylül 14th, 2008 >> SALATALAR ve MEZELER

dnz-borulcesi

Deniz börülcesini çok severim. İki yıl önce Datça’da pazarda demet halinde satılırken gördüğümde buradan ayrılmadan önce demet demet almalıyım dedim eşime. Onun sakalama problemi bahanesine  karşılık derin dondurucu çözümünü önerince biz Datça’dan İstanbul’a börülce nakliyatına başladık:))  Benim otlara karşı inanılmaz bir zaafım vardır. Nasıl yapılacağımı bilmesem de pazarlarda gördüğüm her otu alırım. Birde satıcıya tarifini sordum mu geriye sadece uygulamak kalır. Artık satıcılara sormasanda olur tabi nede olsa internet gibi bir derya var elimizin altında… Yosun vücüdumuz için çok faydalı. Buda bir çeşit yosun olduğu için bolca tüketmeliyiz. Genelde rakının yanına meze olan börülceyi   sofralarımızın vazgeçilmez salatalarından biri yapmalıyız. Radyasyon ve çevreyi kirleten maddelere karşı en güçlü olan  gıdalarmış yosunlar. Sütten daha fazla kalsiyum, yumurtadan daha fazla protein ve etten daha çok demir içeriyorlarmış.

MALZEMELER:

  • 1 demet deniz börülcesi
  • 1/2 çay bardağı zeytin yağ
  • 5-6 adet sarımsak
  • 1/2 limon
    YAPILIŞI:
  1. Börülceleri yıkayıp kaynar suda 15 dakika haşlayın.
  2. Süzgeçle süzün ve dallarından tutup börülceleri çektiğinizde kolayca temizlendiğini göreceksiniz.
  3. Sarımsakları ezip zeytinyağı, sıkılmış limon ve tuzla birlikte karıştırın.
  4. Bu sosu börülcelerin üzerine dökün.
This entry was posted on Pazar, Eylül 14th, 2008 at 16:44 and is filed under SALATALAR ve MEZELER. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses to “DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI”
Emel ERTAŞ ÇOLAK Says:
Ekim 19th, 2008 at 18:58

Biz de ilk kez Altınoluk’ta yemiştik. Aynı sizin gibi alıp derin dondurucu da saklamıştık. Dallarında ayırmak zor olmuştu.Biraz sabır gerektiriyor.Biz galiba abartıp çok almışız.Lezzeti gerçekten çok güzel.

[...] Deniz Börülcesi Salatası [...]

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>