BÜZME TATLISI

Posted by: admin

Mart 1st, 2008 >> Şerbetli Tatlılar

buzme

Bu bayram annemle tatlı olarak marketlerde hazır satılan baklavalık yufkadan tatlı yapmaya karar verdik. İyiki de vermişiz bayram ziyaretine gelen herkesten övgü aldık. Ama biz paketin üzerinde yazan tarife göre yapmadık üstelik baklava yerine de büzme yaptık yapması da hem çok kolay hem de çok çabuk herkesin yapıp övünerek misafirlere sunabileceği bir tatlı.Bir paketten 2 tepsi çıktı, bir tepsi yapmak isterseniz ölçülerin yarısını kullanın.

MALZEMELER:

• 1 paket baklavalık yufka(2 tepsi çıkıyor)

• 2 paket margarin

• 100 gr tereyağ

• Ceviz

ŞERBETİ İÇİN

• 8 bardak su

• 7 bardak şeker

• ½ limon suyu

HAZIRLANIŞI:

1. Yufkaların iki adedini üst üste koyup bol miktarda ceviz yayalım oklavamızı yufkanın baş kısmından başlayarak oklavamıza saralım elimizle yufkayı büzdürerek oklavadan çıkarıp, fırın tepsisine uzunlamasına koyalım.yufkaları büzerken diğer yufkaların kurumaması için nemli bir bez ile üzerini örtelim.

2. Yufkalar bitene kadar bu işlemi tekrarlayalım tepsiye boşluk vermeden büzdüğümüz yufkaları koyalım.

3. Margarini ve tereyağını tavada eritip tepsideki yufkaların üzerine güzelce yayalım.

4. 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.

5. Tencereye suyu ve şekeri koyup ara ara karıştırarak şerbetimizi pişirelim. Kaynamaya başlayınca limon suyunu ilave edelim. Şerbetimiz göz göz olana kadar kaynatalım.

6. Şerbetimiz ve tatlımız ılık hale gelince şerbeti tepsideki tatlıların üzerine dökelim.

7. Dilimleyerek servis yapalım.

This entry was posted on Cumartesi, Mart 1st, 2008 at 16:00 and is filed under Şerbetli Tatlılar. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>