DEMİR HİNDİ ŞERBETİ

Posted by: admin

Ağustos 31st, 2010 >> İÇECEKLER

Demir hindiyi ilk olarak kuzenimin eşi Bahadır’ın sayesinde duydum. Sonra biraz araştırınca Ender Saraç’ın bu ramazanın olmazsa olmazlarından diye bahsettiği demir hindinin harareti kesetiğini, kan yaptığını, kabızlığı giderdiğini, bağırsakları temizlediğini, vücudu rahatlattığını, susuzluğu giderdiğini , serinlik verdiğini ve  bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olduğunu öğrendim. Ayıca demir hindi Osmanlı’nın geleneksel içeceklerinden ve baş tacı şerbetlerinden biriymiş.

Vikipedi’den aldığım bu resim demir hindinin yapraklarını ve meyvesini gösteriyor. Aktarlarda preslenmiş şekilde satılıyor.

MALZEMELER:

  • 200 gr demir hindi
  • 2,5 lt su
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 6 adet karanfil

YAPILIŞI:

  1. Demir hindiyi akşamdan iki buçuk litre sıcak su ile ıslatın.
  2. Şekeri, tarçını ve karanfilleri de ilave ederek uzun uzun kaynatın.
  3. Şerbetiniz ılıyınca süzün ve buzdolabına koyun.
  4. Soğuk servis yapın.

This entry was posted on Salı, Ağustos 31st, 2010 at 21:57 and is filed under İÇECEKLER. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses to “DEMİR HİNDİ ŞERBETİ”

denedim, karanfil ve tarçın çok ağır basıyor. eğer hacı bekir’in meşhur demir hindisinin aynısı olsun derseniz: 3.5 litre kaynar suda 200gr demir hindiyi içine başka hiçbir şey katmadan 2 saat kaynatıp indirene yakın 3 su bardağı şekeri ilave ederseniz mükemmel oluyor.

PembeRehberMerhaba Sema Hanımcığım, ben de çok deeemnk istiyorum yalancı işkembeyi ama henüz yapamadım. Bu çorba çok basit ve çok lezzetli oluyor. Umarım siz de beğenirsiniz. Sevgiler.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>