SADRAZAM KAHVESİ

Posted by: admin

Ekim 9th, 2008 >> İÇECEKLER

sadrazam-kahvesi

Bizim ailenin gurmesi ve usta aşçısıdır Erol dayım. Kendisi bu konuda tam bir kabiliyet. İşte Sadrazam kahvesi de onun bize öğrettiklerinden. Bu kahveyi yapmayı sadece bir kere denemeniz yeterli. İnanın ondan sonra başka türlü kahve içemez olacaksınız. Sadrazam kahvesini yapmak için elektrikli ocağınızın olması şart. Ocağımı yıllardır kullanıyorum ve her seferinde niye böyle bir gözü elektrikli olanlardan almışım diye hayıflanır dururdum, ta ki dayım bize bu kahveyi yapmasını öğretene kadar. Kahvenizi nasıl istersiniz diye sorduğumda bir kişi de farklı isteyecek diye ödüm kopardı. Zaten çoğu zaman bu soruyu herkes orta ister herhalde diyerek insanlara pek seçme şansı tanımadan tek seferde işi hallederdim. Neyse ki bu kahveden sonra artık insanlara rahatlıkla tercihlerini söyleme fırsatı verir oldum.

YAPILIŞI

  1. Önce her bir fincana soğuk su koyun.
  2. İsteğe göre şekerleri de ilave ettikten sonra fincanlara kahveleri de koyun.
  3. Elektrikli ocağı 4-5’e getirin. Fincanları ocağın üzerine dizin. Kulpları dışa gelecek şekilde koyarsanız almakta zorlanmazsınız.
  4. Kahve dayımın tabiriyle göbek atınca ocaktan alın.
  5. Her bir fincanı ocağa koyarken biraz beklerseniz hepsi aynı anda fokurdamamış olur.


This entry was posted on Perşembe, Ekim 9th, 2008 at 21:50 and is filed under İÇECEKLER. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response to “SADRAZAM KAHVESİ”

bu kahveyi nasıl yapabiliriz?

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>