KIŞLIK DOMATES

Posted by: admin

Eylül 2nd, 2009 >> KIŞLIK HAZIRLIKLAR

domates_1

domates_2

Kışlık hazırlıklar her zaman çok hoşuma gider her yıl domatesi bahçeli olduğu için Özlem’in kayınvalidesinin evinde hazırlardık. Bu yıl burası da bahçeli olduğu için burada hazırlamaya karar verdik. Üstelik çevremizde bulunan domates tarlalarından da domatesleri aldık. Annem ben ikizler ve birde Erva ile bu işe koyulduk, tabii bu arada sevgili eşimin yardımlarını unutmamak lazım ne yalan söyleyeyim o olmasa bu işin altından zor kalkardık. Burası yazlık yer olduğu için malzeme eksiğimiz vardı ama evde olsak bu  kadar rahat hazırlayamazdık. Büyük kazandan tutunda uzun karıştırma kaşığına kadar her şeyi bize temin etti. Böylece bu işin altından çocuklara rağmen başarı ile kalktık. Biz 4 aile paylaşacağımız için 70 kilo domatesten hazırladık siz istediğiniz miktarda evde tencerelerde de hazırlayabilirsiniz.

kislik_domates-1

İşte emeklerimiz sonucu ortaya çıkan bu güzel görüntüler.

kslk_domates

Malzemeler:

  • Domates
  • Tuz
  • Şeker

Hazırlanışı;

  1. Domatesleri yıkayın. Yıkanan domateslerden bir miktarını alıp büyük bir tasa doldurup üzerini örtecek kadar kaynar su dökün böylece kabuklarını rahatça soyup domatesleri kaynatacağınız tencereye doğrayın. Bütün domatesler bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.
  2. Domatesler bitince üzerine tuz ve şeker ilave edin. (biz 70 kilo domatese 1 su bardaği tuz, 1 su bardağı şeker ilave ettik) ara sıra karıştırarak domatesleri kaynatın, kaynadıktan sonra 15 dakika daha kaynatıp ocaktan alın.
  3. Bir tencerede kavanozların kapaklarını kaynatın. Kaynattığınız domatesleri kavanozlara doldurup sıcakken bir bez yardımı ile sıkıca ağızlarını kapatın.
  4. Kavanozları ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Birkaç gün mutfakta domates kavanozlarını bekletip kapakların atıp atmadığını kontrol edin daha sonra kilerinize kaldırıp kışa kadar saklayın.
This entry was posted on Çarşamba, Eylül 2nd, 2009 at 22:02 and is filed under KIŞLIK HAZIRLIKLAR. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
5 Responses to “KIŞLIK DOMATES”

Merhabalar,

Kis icin domates kaldirmak istiyorum. hersene dondurucuya koyardim. fakat dondurucuda cok yer kapliyor ve erime sorunu oluyor. Teyzem kavonozlara koymami tavsiye etti. bende aldigim konservelerin kavonozlarina koyacaktim ama arkadasim olmaz kapak alman lazim dedi. o kavonozlarin kapaklarini kullansam olmazmi?

Mügeciğim kapakların sağlamlığından çok eminsen kullanabilirsin. Kqavonozların hiç hava almaması gerek. Sonra konservelerin atarsa daha çok üzülüp, pişmanlık duyarsın. o yüzden yeni kapak almakda fayda var.
Sevgiler….

Siteniz çok güzel ama üst sol kısımda temadan kaynaklı kayma mevcut onuda düzeltirseniz süper olursunuz

Teşekkürler. Search kısmınımı katediyorsunuz? Onun dışında bir kayma görünmüyor benim PC’de.
Sevgiler…

domatesleri rendelesek sonra onları yağsız olarak tek püre olarak kaynatsak sonra da kavonozlasak olabilir mi?

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>